هر چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

 برای سالم ماندن دندانها و همچنین سلامت دهان خود هر ۶ ماه یک بار برای چکاپ دوره ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

یک دندانپزشکی خوب باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

دندانپزشک مجرب و با اخلاق،دارا بودن امکانات روز دنیا،رعایت بهداشت محیط دندانپزشکی،تعرفه متناسب با کیفیت

دندانپزشک خوب باید دارای چه ویژگی باشد؟

تخصص کافی، رفتار مناسب، تجربه کافی، توضیح روند کار به بیمار

ایجاد لک های قهوهای و تیره بر روی دندان بدون درد دلیل بر پوسیدگی دندان است؟

بله در مورد پوسیدگی دندان باید گفت که بیشتر مواقع بدون درد است و ممکن است این مشکل به آرامی پیشروی کند و به درمان های جدی تر و پر هزینه تری تبدیل شود.

درد پس از عصب کشی تا چه مدت زمان طبیعی است؟

معمولا 7 تا 10 روز ابتدای درمان این درد طبیعی است اما اگر بیشتر طول کشید حتما به دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

آیا برای به دست آوردن دندان ازدست رفته راهی جز ایمپلنت هست که ارزان باشد؟

اگر منظور یک تا سه دندان از دست رفته کنار هم می باشد از درمان بریج (روکش) می توان استفاده کرد که در این درمان دو دندان کنار دندان های از دست رفته تراش میخورد که درمان قابل قبولی نمی باشد. زیرا دندان های کناری اگر سالم باشند باید تراش داده شود. اگر منظور کل دندان های از دست رفته یک فک باشد از پارسیل( دندان مصنوعی) می توان استفاده نمود.

آیا برفک روی زبان با مسواک زدن مداوم از بین می رود؟ راهکار درمانی آن چیست؟

برفک دهانی مشکلی است که با مسواک زدن از بین نمیرود چون ممکنه برفک از نوع قارچ دهانی باشد. در ابتدا حتما به متخصص حضوری مراجعه کنید تا علت دقیق آن مشخص شود و با توجه به آن دارو تجویز شود.

دندانی که کیست عفونی دارد را بلافاصله پس از کشیدن می توان ایمپلنت کرد؟

برای درمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان عفونی نیاز است عکس رادیوگرافی تهیه شود اما معمولا برای دندانی با این شرایط جایگزین بلافاصله صورت نمیگیرد و بهتر است پس از کشیدن حداکثر 6 ماه بعد اقدام برای ایمپلنت شود.

درد دندانی که خالی شده به چه علت است؟

اگر موقع غذا خوردن درد دارید به خاطر فشاری است که موقع جویدن به لثه می آید حتما به متخصص مراجعه کرده و برای درمان اقدام نمایید.

آیا در تمامی روش های ایمپلنت از چسب موقت برای روکش استفاده می شود و از چسب دائم استفاده نمیکنند؟

بله. اما باید بدانید که چسب موقت به این معنا نیست که چسب مقاومت لازم را ندارد و نهایت یک ماه بعد روکش در میاید. گاهی شده حتی چسب موقت سال ها ماندگاری داشته و برای تمامی روکش ها ابتدا از چسب موقت استفاده میشود که در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی روکش به راحتی قابل خارج کردن باشد.

آبسه دندانی که کامپوزیت شده را چه باید کرد؟

حتما باید به متخصص ریشه مراجعه کرد تا داروی مناسب تجویز شود و دندان ها از لحاظ درمان ریشه به طور صحیح بررسی شود.

علت به وجود آمدن گوشت اضافی قرمز رنگ همراه با درد پس از انجام جراحی دندان عقل طبیعی چیست و با گذشت زمان از بین می رود؟

قطعا که به خودی خود رفع نخواهد شد.در ابتدا باید به متخصص مراجعه فرمایید تا با معاینه دقیق متوجه علت ایجاد گوشت اضافه شوید و سپس برای درمان اقدام کنید.

احساس درد در ناحیه دندان و گلو پس از عصب کشی دندان به چه علت است؟

در صورتی که با عفونت و درد برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، درد تا 2 یا 3 هفته بعد از عصب کشی طبیعی است ولی چنانچه درد رو به افزایش است یا ورم دارید حتما به دندان پزشکتان مراجعه کنید.

در سن نوجوانی دندانی که ترمیم شده اما باز خراب شده ممکن است پس از کشیدن دوباره در بیاید؟ اگر دندان آسیاب شیری باشد احتمال دارد پس از کشیدن دوباره در بیایید؟

خیر به احتمال زیاد در این سن دندان شما دائمی است و بدون جایگزین و برای درمان هر چه زودتر اقدام بفرمایید.

علت خراب شدن سریع دندان ها چیست؟ و برای جلوگیری از خراب شدن مجدد دندان ها به جز مسواک زدن چه باید کرد؟ دارویی برای مصرف وجود دارد؟

برای این که مشخص شود بدن کمبود ویتامین دارد یا خیر حتما باید چکاپ کامل صورت گیرد و با توجه به جواب آن برای مصرف قرص اقدام کنید. همچنین بهتر است یک عکس کلی از دندان ها تهیه شود و با دندانپزشک مشورت کنید.

علت درد موقت دندان هنگام جویدن و غذا خوردن چیست؟

ابتدا برای تشخیص درست حتما باید عکس کلی از دندان ها گرفته شود و توسط متخصص ویزیت شده.ممکن است حس درد از دندان باشد و یا درد عضلانی باشد.

آیا می توان متوجه شد که دقیقا چه موقع دندان عقل شروع به آسیب زدن به فک و دندان ها می کند و زمان کشیدن آن است؟

برای تشخیص دقیق حتما باید عکس کلی گرفته شود که بتوان بهترین زمان کشیدن دندان ها را متوجه شد زیرا تنها با عکس مشخص میشود که ریشه دندان به چه صورت است و آیا اصلا فشاری به دندان های دیگر و لثه ها وارد میکند یا نه.

علت درد دندانی که قبلا عصب کشی شده چیست؟ و این امکان وجود دارد نیاز به عصب کشی مجدد و یا درمان مجدد داشته باشد؟

برای پاسخگویی دقیق حتما باید یک عکس رادیوگرافی از دندان تهیه شود. با مشاهده دقیق عکس میشود گفت دندان قابل نگهداری است یا خیر. اگر دندان قابل نگهداری باشد با دو روش درمان میشود یا درمان مجدد ریشه یا تخلیه عفونت توسط جراحی. پس تا قبل از مشاهده عکس نمیشود گفت دندان کشیدنی است یا نه.

برای از بین بردن جرم و زردی دندان هایی که مرتب زرد و کدر می شود چه راهکاری پیشنهاد می شود؟

از خوردن مواد رنگی خودداری شود و مواد کافئین دار مثل قهوه و چای هم کمتر استفاده شود و از دهان شویه مخصوص طی دوره مشخص استفاده نموده ولی در حال حاضر برای درمان این جرم ها و زردی باید جرمگیری و بروساژ انجام شود برای انجام این کار حتما توسط پزشک ویزیت سپس هر چه زودتر درمان انجام شود جرم اگر بیش از حد در دهان باقی بماند باعث پوسیدگی و نشست لثه میشود.

آیا استفاده از دهان شویی باعث تغییر رنگ دندانها می شود؟

بیشتر دندانپزشکان از دهانشویه ها برای رفع بعضی از بیماری های دهان و دندان استفاده می کنند. اما مصرف طولانی مدت این دهانشویه ها موجب از بین رفتن کلسیم موجود در سطح دندان و رویش موهای سیاه بر روی زبان می شود. اگر بوی بد دهان شما در اثر میکروب موجود در دهان شما باشد می توان با مصرف یک دوره معین از دهانشویه این میکروب ها را از بین برد. اما در صورت وجود مشکلات گوارشی نمی توان بوی بد دهان را با مصرف دهانشویه از بین برد. تاثیر دهانشویه در کم نمودن ایجاد پلاک دندانی ثابت شده است اما آن ها را از بین می برد. پس همیشه از دهانشویه استفاده نکنید. دهانشویه های درمانی را بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا باعث تغییر رنگ دندان شما می شود. دهانشویه های معمولی را نیز بیش از مدت ۱۵ الی ۲۰ روز استفاده نکنید زیرا این نوع نیز باعث تغییر رنگ دندان شما خواهد شد. 

علت درد دندان پس از کشیده شدن چیست؟ و تا کی ادامه دارد؟

معمولا درد بعد از کشیدن دندان دو روز طول می کشد. اگر درد شما بیشتر شد حتما با پزشک خود تماس بگیرید. پروسه درمانی کشیدن دندان بدین صورت است: معمولا در ۲۴ ساعت اول مقداری خونریزی طبیعی است. در ۲ الی ۳ روز اول تورم در ناحیه فک به وجود می آید. پس از یک هفته اگر دندان بخیه شده باشد بخیه های باقی مانده کشیده می شود و درد تسکین می یابد.

دندانی که کشیده شده اما لثه ی آن عفونی بوده را می توان بلافاصله ایمپلنت کرد؟

اگر دندان عفونی بوده و کشیده شده، باید ۳ ماه صبر کنید و بعد برای ایمپلنت اقدام فرمایید. البته اگر عجله دارید می توانید پس از گذشت 2 ماه، برای ویزیت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و در صورت تایید، برای ایمپلنت اقدام فرمایید.

پس از گذشت 2 الی 3 ماه از انجام ایمپلنت برای دندان ها خصوصا دندان های جلو که جنبه زیبایی هم دارد ممکن است دندان با لثه جوش نخورده باشد و اذیت کند؟

درصد کمی از افراد بعد از گذاشتن ایمپلنت، احتمال دارد که اتصال بین ایمپلنت با استخوان برقرار نشود. ایمپلنت با لثه جوش نخورده، با استخوان جوش خورده است. در این موارد ایمپلنت خارج شده و 2 -3 ماه بعد مجددا گذاشته می شود.

پس از گذشت چند روز از جراحی دندان عقل چه غذاهایی بهتر است خورده شود؟

میتوانید از غذاهای نرم استفاده کنید مانند پوره، سوپ، برنج و خورشت رقیق شده و.... از خوردن غذاهای سفت و نان تا یک هفته بپرهیزید. همچنین شستن ناحیه جراحی شده با دهان شویه فراموش نشود. 

روشی جایگزین برای افرادی که نیاز به ایمپلنت در تعداد بالا دارند و هم انتهای فک آن ها نیازمند ترمیم استخوان می باشد (جراحی پروتز) وجود دارد؟

بله شما می توانید هم روش اوردنچر را انتخاب کنید و هم می توانید ایمپلنت های خلفی خود را بگذارید و سپس درمان ثابت دریافت کنید. البته حائز اهمیت است که فک دیگرتان دقیقا چه وضعیتی دارد، دندون دارد، دنچر دارد، ایمپلنت دارد، ...؟ این ها در طرح درمان مؤثر می باشد.

اگر دندانی در اثر ضربه کمی لق شده باشد باید حتما کشیده شود؟

خیر حتما نباید کشیده شود ممکن است به مرور زمان لقی برطرف شود اما برای اطمینان باید عکس گرفته شود تا مطمعن شویم به عصب آسیب وارد نشده. اگر ریشه آسیب ندیده باشد نگرانی بی مورد است اما اگر به عصب آسیب رسیده باشد با عصب کشی لقی دندان برطرف می شود.

آیا ایمپلنت دندان میتواند عوارض ایجاد کند؟

مثل هر جراحی دیگر ایمپلنت هم ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. عفونت در محل ایمپلنت، و زخم یا آسیب دیدگی برای اعضا و جوارح اطراف ایمپلنت مثل دندانهای مجاور و رگها و اعصاب نزدیک که میتواند درد دندانهای دیگر و یا لثه ها را بهمراه داشته باشد. البته احتمال ایجاد این عوارض کم است و با پیشرفت تکنولوژی و با یک دندانپزشک مجرب جایی برای نگرانی نیست.

آیا جرمگیری حتما لازم است؟ اگر جرمگیری نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

بله قطعا لازم است. در دندانهای دارای جرم احتمال از دست رفتن این دندانها زیاد است. همچنین جرم دندانها شرایط بهتری برای بیماری دیابت ایجاد میکند و شانس مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد و باعث بیماری های لثه میشود و نیاز به جراحی لثه بشود. جرم دندانها میتواند باعث تحلیل استخوان شود و عمر دندان را کوتاه کند.

آیا میشه با دندان ایمپلنت چیزهای سفت مثل آجیل بخوریم؟

قطعا بله، یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت قدرت و استحکام و دوام آن است. ایمپلنت محکم ترین روش باز سازی دندان است و پس از چند ماه در دهان شما به خوبی جا می‌افتد و شما میتوانید مثل دندانهای طبیعی از ایمپلنت استفاده کنید.

از چه نوع خمیر دندانهایی برای شستشوی دندان ها استفاده کنیم بهتر است؟

در فرمولاسیون بعضی از خمیر دندان ها برای بهتر شدن مزه‌ی آن، از مواد قندی استفاده می شود که این قندها با باقی ماندن در لابه لای دندان ها و شست و شوی ناکافی، باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. بنابراین یکی از مشخصه های خمیر دندان مناسب این است که فاقد هرگونه شکر یا به عبارتی Sugar Free باشد.

چرا دندان عقل را باید بکشیم؟

زمانی که دندان عقل در می‌آید، معمولاً دندان‌های اطرافش جایش را تنگ یا مسدود کرده‌اند. همچنین اگر دندان عقل نصفه در آید، غذا در لابه‌لای آن گیر می‌کند و باعث رشد باکتری و احتمالاً عفونت می‌شود. گاهی هم دندان عقل در زیر لثه پنهان می‌ماند. در این صورت ممکن است مشکلاتی نظیر فشار یا حرکت دندان‌های دائمی به وجود آید. در برخی موارد نیز ممکن است در اطراف دندان عقل کیستی ایجاد شود. این کیست‌ها منجر به تخریب استخوان، گسترش فک یا آسیب به دندان‌های اطراف می‌شوند. دندان‌های عقل برخی افراد همانند دندان‌های دیگر به خوبی کار می‌کنند و در نتیجه نیازی به جراحی یا کشیدن این دندان‌ها نیست. 

آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب میزنه؟

خیر ، جرمگیری یک درمان کاملا مناسب است. چرا که جرم ها در اثر تجمع پلاکها و باکتری ها به لثه آسیب می رسانندو اگر جرم ها با گذشت زمان زیاد شوند بسیار آسیب رسان خواهند بود.

آیا جرمگیری دندان ها را لق میکنه؟

خیر، جرمگیری به هیچ عنوان باعث لق شدن دندانها نمی شود و در کل باعث جلوگیری از لقی دندان هایی می شود که بر اثر وجود جرم زیاد آسیب دیده اند.

ونیر کامپوزیت و لمینیت چه فرقی با هم دارند؟

ونیر کامپوزیت یک درمان زیبایی محسوب می شود که به اصطلاح به آن Facing نیز گفته می شود و در مطب توسط خود دندانپزشک انجام می گیرد، اما لمینیت توسط دندانپزشک قالبگیری و توسط لابراتوار ساخته می شود.

بعد از درمان ایمپلنت از چه دهان شویه ای استفاده کنیم؟

دهانشویه کلرهگزیدین

فرق بین جرم گیری و بروساژ چیست ؟

در درمان جرم گیری توسط قلم اولتراسونیک جرمها برداشته می شود از دور طوق دندان و سطح آن ولی بروساژ مکمل جرمگیری است که باعث می شود دندانها سطح صاف و کمی هم سفید تر شوند. 

آفت دهانی چیست؟

یکی از عوامل مهم و ناراحت کننده که مربوط به محیط دهان می شود آفت دهانی است که اغلب موارد در اثر اضطراب و استرس بیش از حد ایجاد می شود . 

راه درمان آفت دهانی چیست ؟

بله حتماً استفاده از پمادهایی که مخصوص این درمان هستند به نام آفتین ژل . یا راه حل دیگر این است که شربت آلومینیوم ام جی را (که مخصوص معده است) در دهان قرقره کرده و سپس به مدت 15 ثانیه تخلیه کنید. یک راه دیگر که درمان سنتی محسوب می شود استفاده از جوش شیرین می باشد به این صورت که جوش شیرین را در آب ولرم حل کرده و به 15 ثانیه قرقره کنید.

بلیچینگ چه قدر ماندگاری دارد ؟

بسته به نوع رنگ پایه دندان خود بیمار و مراقبتهای بعد از آن دارد . تا 1 هفته اول از مواد رنگ دار مانند رژ لب، ادویه جات، نوشابه و قهوه استفاده نشود بهتر است و اگر استفاده شده باید بلافاصله مسواک زده شود. 

ایمپلنت‌ها چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

ایمپلنت‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند تا به عنوان زیرسازی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته عمل کنند، فرد می‌تواند مانند دندان‌های طبیعی با آنها غذا بخورد و به زیبایی لبخند بزند. یک ایمپلنت در واقع نقش یک ریشه مصنوعی را بازی می‌کند که داخل فک شما کاشته می‌شود و می‌تواند یک یا چند دندان را برای شما جایگزین کند. استفاده از ایمپلنت آنقدر راحت است که گاهی اوقات فرد فراموش می‌کند زمانی دندانی را از دست داده است. ایمپلنت می‌تواند بهترین راه‌حل برای مشکل بی‌دندانی یا از دست رفتن دندان‌ها باشد. وقتی ایمپلنت داخل استخوان فک شما جوش بخورد، می‌تواند از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری کند.

مزیت استفاده از ایمپلنت در مقایسه با شیوه‌های قدیمی چیست؟

چون تنها یک دندان در حالت ایمپلنت جایگزین می‌شود، می‌تواند به صرفه‌تر از درمان مرسوم بریج باشد که حداقل سه دندان را درگیر می‌کند. همچنین ایمپلنت به دندان مجاور صدمه نمی‌زند. یک بریج که یک دندان از دست رفته شما را جایگزین می‌کند، حداقل دو دندان پایه لازم دارد که باید تراش بخورند و در طول زمان هم امکان تغییر شکل یا نیاز به تعویض بریج وجود دارد. اگر در یک دوره زمانی طولانی، مزایا و معایب را بسنجید باز هم ایمپلنت، برای دندان‌های مجاور به‌صرفه‌تر است. مزیت دیگر اینکه ایمپلنت می‌تواند به شما این امکان را بدهد که دوباره راحت صحبت کنید، راحت غذا بخورید و احساس خوبی داشته باشید.

درمان ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟ آیا در طول این مدت من باید بی‌دندان باشم؟

نخستین مرحله درمان ایمپلنت بعد از ارزیابی‌های اولیه سلامت شما و طرح درمان دندانپزشک، کار گذاشتن ایمپلنت در فک است که به طور معمول در مطب و طی یک مرحله انجام می‌شود. بیشتر ایمپلنت‌ها بعد از این مرحله، برای یک دوره سه تا شش ماهه، دوباره به وسیله لثه پوشانده می‌شوند و طی این مرحله است که ایمپلنت با استخوان فک شما جوش می‌خورد. در این زمان اگر شما دندان مصنوعی یا بریج یا پلاک قدیمی داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید فقط باید یک رژیم نرم و ملایم در دو هفته اول بعد از عمل داشته باشید و تحت نظر دندانپزشک‌تان باشید. در مرحله دوم درمان که سه تا شش ماه بعد از جراحی اول انجام می‌شود، روی ایمپلنت‌ها باز می‌شود و یک قطعه فلزی به خصوص روی آنها متصل می‌شود که از لثه شما عبور می‌کند. وقتی لثه شما شکل مناسبی در اطراف این قطعه پیدا کرد، مرحله سوم درمان شروع می‌شود که شبیه درمان‌های عادی روکش است و مراحل قالب‌گیری و امتحان روکش را شامل می‌شود.‌

آیا گذاشتن ایمپلنت، دردناک است؟ چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول گذاشتن ایمپلنت، در طول کار جراحی، درد ندارد چون فک شما بی‌حس شده است و بعد از عمل هم ممکن است درد مختصری مثل سایر اعمال جراحی داشته باشید که با مسکن قابل رفع است. اگر لازم است تعداد بیشتری ایمپلنت بگذارید یا اعمال جراحی دیگری مثل پیوند استخوان هم لازم داشته باشید، ممکن است زمان بیشتری برای رفع این درد، مورد نیاز باشد. بسته به پیچیدگی و مشکلات حین کار و تعداد ایمپلنت‌های کار گذاشته شده، زمان عمل متغیر است و به طور معمول برای هر ایمپلنت به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای کار گذاشتن در فک، لازم است.

آیا نگهداری و مراقبت از ایمپلنت مشکل است؟

ایمپلنت به عنوان راه‌حلی قطعی برای جایگزینی دندان، در دسترس شماست و مثل دندان‌های طبیعی شما نیاز به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دارد. بهتر است هر چهار تا شش ماه یک بار هم بعد از گذاشتن ایمپلنت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اگر اشکالی در وضعیت موجود دهان شما پیدا شده است، به سرعت رفع شود.

آیا ایمپلنت دندانی می‌تواند به سلامت بدنی من کمک کند؟

فردی که دندان‌‌هایش را از دست داده باشد ممکن است نتواند غذاهای خاصی مثل سبزی تازه یا میوه‌ها را استفاده کند که همین مساله می‌تواند بر تغذیه وی تاثیر بگذارد. حتی ممکن است نتواند طعم و مزه غذاها را به طور کامل درک کند. اگر شما از ایمپلنت استفاده کنید چون از غذاهای بهتر و بیشتری استفاده می‌کنید، به سلامت بدنی شما هم کمک خواهد کرد.

چگونه می توان از بروز فلوروزیس جلوگیری کرد؟

۱- با توجه به اینکه دندانپزشک اطفال از میزان فلوراید موجود در آب مطلع می باشد، مشاوره بادندانپزشکی اطفال قدم اول می باشد.دندان پزشک اطفال مقدار و نحوه ی مصرف آب را مشخص خواهد کرد. ۲- تا زمانی که اطفال و کودکمان به طور کامل مهارت های لازم برای مسواک زدن را کسب کند، بر مسواک زدن او نظارت داشته باشید و از مسواک های انگشتی استفاده کنید. و یا از خمیر دندان های فاقد فلوراید استفاده کنید. 

در صورت مشاهده فلوروزیس ( نقاط سفید رنگ روی دندان ) چگونه می توان آن را درمان کرد؟

درمان ضایعات فلوروزیس با توجه به مقدار ضایعات، شامل بلیچینگ، ریز سابی، درشت سابی، ونیر و انواع روکش ها می باشد. دندان پزشک کودک به راحتی میتواند لبخند و اعتماد به نفس از دست رفته را به کودک شما بازگرداند.